Høringsuttalelse: Utkast til forskrift om Regionale kulturfond
Foreningen !les vil gi følgende uttalelse til departementets forskrift om Regionale kulturfond. Vi ønsker først og fremst å uttale oss om manglende bestemmelser knyttet til tilskuddsmottakere og tildeling i utkastets kapittel 2. Generelt er vi positive til de kulturpolitiske intensjonene som ligger til grunn for Regionale kulturfond, og er spente på hvordan tiltaket vil utspille seg i praksis.
Vårt perspektiv
Foreningen !les er en ideell medlemsorganisasjon som skaper lesere og bygger lesekultur. Foreningen ble etablert i 1997 og har 39 medlemsorganisasjoner fra hele bredden i bok-Norge. Gjennom ulike tiltak når Foreningen !les årlig rundt 500 000 barn og unge, og nærmere 10 000 lærere og bibliotekarer. Foreningen !les har tiltak i skolen og på andre arenaer, og står blant annet bak litteraturprisene Ungdommens kritikerpris, Uprisen og Bokslukerprisen, antologiene tXt, Samles og Tid for ti, sakprosamagasinet Faktafyk, Lesekiosk, Bokstart, Bokprat, Les og lek og Stjerneboka. Foreningen er finansiert av medlemsorganisasjonene og mottar driftsmidler fra blant annet Nasjonalbiblioteket og Utdanningsdirektoratet. Alle tiltakene våre er gratis og nasjonale.
Som en nasjonal aktør observerer vi de regionale ulikhetene innen kunst- og kulturfeltet både når det gjelder prioriteringer og organisasjon. Gjennom flere av våre prosjekter samarbeider vi med fylkeskommuner og kommuner over hele landet, og det blir ofte tydelig hvilke deler av landet som har ekstra kulturkroner og hvilke som forventer at aktørene dekker utgifter selv. Vi ønsker derfor et Regionalt kulturfond velkommen og håper spesielt at de ekstra midlene vil bidra til målsetningen om at alle nordmenn får tilgang til kunst og kultur, uavhengig av hvem de er og hvor de bor.
Transport
I vårt praktiske arbeid har vi ofte sett at store forskjeller skyldes en geografisk rammebetingelse, nemlig transport. I enkelte deler av landet er det rett og slett så dyrt enten å frakte publikum til og fra et arrangement, eller aktører til publikum, at det begrenser tilgangen til kunst- og kulturtilbudet. Vi håper derfor at det vil være mulig å søke de regionale kulturfondene om støtte til transportutgifter og at de regionene som har lange avstander vil få en større bevilgning enn fylkeskommunene med enklere logistikk. Vi kan ikke se at denne problemstillingen var berørt i utkastet til forskrift og derfor velger vi å nevne dette spesielt.
Kunst- og kulturfaglig kompetanse
Slik utkastet foreligger er det ingen krav til at det skal opprettes et fordelingsutvalg eller at tildelingene skal kvalitetssikres med kunst- eller kulturfaglig kompetanse. Departementet begrunner dette med at slike krav kan medføre brudd med det kommunale selvstyret. Vi i Foreningen !les finner denne begrunnelsen svak. I en tidligere høringsrunde har det kommet innspill fra en rekke aktører som mener at et tildelingsutvalg, der kulturlivets organisasjoner gis mulighet til å påvirke fordelingen av midlene, er ønskelig. Vi vil slutte oss til dette ønsket. Samtidig forstår vi at det kan bli unødvendig dyrt å opprette nye organer, og vil derfor be departementet vurdere et minimumskrav. Et slikt minimum kan være at ansatte eller eksterne med kunst- og kulturfaglig kompetanse blir involvert i tildelingsprosessen.
Formålsparagrafen
Departementet ber også spesielt om innspill til ordlyden i formålsparagrafen. Vi har ingen forslag til endringer, men vil påpeke at formålsparagrafen er svært omfattende og vi skulle gjerne visst hvordan departementet planlegger å evaluere ordningen. Slik vi leser paragrafen inneholder den hele sju delmål, og vi vil anta at med den beskjedne bevilgningen på 75 millioner kroner vil det være vanskelig for fylkeskommunene å oppfylle alle sju ved hver tildelingsrunde. Hvis det er opp til hver enkelt fylkeskommune hvilket eller hvilke av de sju delmålene de velger å vektlegge, vil en ikke da risikere at de prioriteringene som hver enkelt fylkeskommune allerede gjør blir forsterket gjennom kulturfondet heller enn utjevnet?
Konklusjon
Vi støtter i hovedsak departementets utkast til forskrift, men vil sterkt tilråde at det legges inn krav om kunst- og kulturfaglig kompetanse i tildelingsprosessen. Generelt er vi positive til de kulturpolitiske intensjonene som ligger til grunn for Regionale kulturfond, og er spente på hvordan tiltaket vil utspille seg i praksis.