Hjem Leseåret 2010 Leseår 2010 Leseåret 2010: Støtte til nye tiltak
    Increase font size Default font size Decrease font size
Leseåret 2010: Støtte til nye tiltak
 
abm-utvikling deler nå ut tre millioner kroner til Leseåret-tiltak.ABM-utvikling deler nå ut nesten tre millioner kroner til 30 store og små tiltak over hele landet.

I Leseåret 2010 er ABM-utvikling tildelt seks millioner kroner fra Kulturdepartementet. Omtrent halvparten av pengene deles nå ut til biblioteker i hele landet.

- Søknadsmengden var bra, og det ble søkt støtte til et stort mangfold av tiltak, sier Leikny Haga Indergaard, direktør i avdeling for bibliotekutvikling i ABM-utvikling.

Leseåret 2010 skal være «ein start på ei brei og omfattande satsing for eit nasjonalt leseløft fram mot 2014», i følge bibliotekmeldingen. Hovedmålgruppen er voksne som leser lite. Målet er å styrke leseinteressen og gi gode tilbud gjennom bibliotekene og på andre arenaer for voksne som leser lite av ulike årsaker.

87 søknader er behandlet, og det er søkt om totalt 9,654 millioner kroner.

- Vi skal også iverksette større, nasjonale prosjekter knyttet til Leseløftet 2011-2014, sier Haga Indergaard.

I tillegg til pengene som nå er bevilget til de 30 Leseåret-tiltakene, skal det også satses på tiltak for tospråklig ungdom og unge voksne i de fem storbybibliotekene og på litteraturhus i regi av Nord-Trøndelag fylkesbibliotek.

- ABM-utvikling vil stimulere flere bibliotek til å bli litteraturhus, og ser dette også som en del av regjeringens satsing på modellbibliotek. ABM-utvikling vil og bruke flere midler fra Leseåret 2010 for å få i gang gode familielæringstiltak i folkebibliotekene, sier Haga Indergaard.

To av tiltakene det er bevilget penger til er «Biblioteket som leseverksted og smeltedigel» i regi av Stor-Elvdal bibliotek og Drammensbibliotekets «Stuntpoetdag», hvor stuntpoeter dukker opp på steder der folk typisk ferdes. For eksempel på kjøpesentre, bybusser, togstasjoner, arbeidsplasser og
så videre.

Se flere tiltak her.

 
sweetdreams.jpg